سانترال آفتاب جلوگیری استفاده شیمیایی

سانترال: آفتاب جلوگیری استفاده شیمیایی ضد آفتاب ضد آفتاب باور اشتباه روزهای ابری

گت بلاگز وب‌گردی حلــيم با طعم سيرابي!

سفره هاي افطار بسياري از مردم در ماه رمضان، رنگين به آش و حليم و ديگر غذاهاي سنتي است كه در سال‌هاي اخير واحدهاي صنفي بسياري به عرضه آن‌ها مي پردازند.

حلــيم با طعم سيرابي!

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان،این سال ها و در ایام ماه مبارک رمضان، در گوشه و کنار بسیاری از خیابان های تهران، واحدهای متفاوت از کبابی گرفته تا سبزی و آبلیمو فروشی، دیگ های آش و حلیم را همراه با کاسه های یکبار مصرف، در کنار خیابان قرار می دهند و به عرضه آش و حلیم می پردازند. صف های بعضا طولانی نیز هنگام افطار برابر این واحدهای صنفی تشکیل می شود و به نوبت آش و حلیم را تهیه کرده و جهت سفره افطار به منزل می برند. باورش سخت هست، ولی حوالی همین شهر پر زرق و برق تهران، واحدهایی هستند که سیراب و شیردان فاسد گوسفندان را چرخ کرده و از آن حلیم درست می کنند تا در بازار پر سود رمضان، عرضه کنند. اتفاقی که در اوج بی انصافی و نگاه سودجویانه بعضی افراد، سلامت شهروندان را در ماه رمضان نشانه گرفته و نظارت چندانی نیز بر آن ها نمی شود.

عبارات مهم : ایران
شهروندان مراقب باشند

اینکه آیا هر واحد صنفی در ماه رمضان به خود اجازه می دهد جهت کسب سود بیشتر، به عرضه مایحتاج مردم پرداخته و تخلفات متعددی را مرتکب شود، از سوالاتی است که پاسخ آن همواره بی جواب هست. دستگاه های مسئول و اتحادیه های مختلف، پاسخ این پرسش را به گردن دیگری می اندازند و این در حالی است که دیگ های غذای واحدهای صنفی در ماه رمضان، سالم و غیرسالم در حال جوشیدن هست. در این میان تصور اینکه محتوای حلیم مصرفی شهروندان در ماه رمضان، به جای گندم و گوشت گوسفند و بوقلمون، سیراب و شیردان فاسد دام باشد، واقعا سخت است و میل بالای شهروندان به مصرف حلیم در ماه رمضان را بسیار خطرناک می کند. رییس اتحادیه چلوکباب و چلو خورشت پایتخت کشور عزیزمان ایران در این باره با اشاره به اینکه وظیفه مهم نظارت بر واحدهای صنفی و سلامت مواد غذایی عرضه شده است در آن ها بر عهده وزارت بهداشت هست، به «قانون» می گوید: اینکه آیا در سال های اخیر، واحدهای بسیاری به عرضه آش و حلیم می پردازند، به نبود نظارت صحیح از سوی واحدهای مسئول بر می گردد. وظیفه مهم نظارت بر عرضه آش و حلیم در کبابی های شهر بر عهده اتحادیه پزندگان غذاهای سنتی است و اتحادیه ما، فقط بر فعالیت چلوکبابی ها و چلوخورشتی ها نظارت دارد. «ناصرحسین تبریزی» با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان اجازه عرضه آش و حلیم و دیگر مواد غذایی را در چلوکبابی ها نمی دهیم، بیان می کند: «از صاحبان چلوکبابی ها تعهد گرفته ایم که به جز غذاهای چلویی، غذای دیگری را عرضه نکنند، ولی متاسفانه بیش از ۸۰۰ واحد صنفی بدون مجوز در پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود دارد که امکان بروز هر نوع تخلفی از آن ها وجود دارد». وی با بیان اینکه در عرضه آش و حلیم بی کیفیت در واحدهای صنفی، وزارت بهداشت و اتحادیه مربوطه باید پاسخگو باشند، می افزاید: متاسفانه آنالیز صحیحی در عرضه مواد غذایی، چون آش و حلیم صورت نمی گیرد. هرگز مشخص نمی شود که یک کیلو حلیم، باید چقدر گوشت داشته باشد و گوشت آن نیز از چه نوع دام و با چه کیفیتی هست. این باعث می شود تا تخلفات در عرضه این محصولات در ماه هایی، چون رمضان و فصل سرما زیاد شده است و اخبار تهیه حلیم از سیراب و شیردان چرخ کرده نیز صحت داشته باشد.

سودجویی از روزه داران

گزارش های اتحادیه صنف پزندگان غذاهای سنتی پایتخت کشور عزیزمان ایران می گوید که این روز ها افراد سودجو در حاشیه شهر تهران، اقدام به تهیه حلیم با استفاده از کاه، خوراک دام و سیراب شیردان فاسد می کنند و این محصول را به طور غیرقانونی در واحد های غیرمجاز به فروش می رسانند. این افراد، این حلیم ها را با قیمت پایین تری می فروشند که کاملا غیربهداشتی بوده و جهت سلامتی مردم مضر هست. پیشتر نیز معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار تهران، تاکید کرده بود که عرضه کنندگان حلیم و آش در ایام ماه مبارک رمضان باید شناسنامه دار شده است و دیگر عرضه کنندگان غیرمجاز از سطح شهر جمع آوری شوند. وی تاکید کرده بود که اتاق اصناف پایتخت کشور عزیزمان ایران و اتحادیه مربوط باید نسبت به شناسایی عرضه کنندگان حلیم و آش در ایام ماه مبارک رمضان اقدام کرده و جهت آنان مجوز صادر کنند و در واقع، تن ها واحدهایی که از سوی اتحادیه و اتاق اصناف معرفی می شوند، حق داشته باشند نسبت به عرضه حلیم و آش اقدام کرده و دیگر افرادی که به صورت غیرمجاز و بهداشتی عرضه می کنند از سطح شهر جمع آوری شوند. ولی با وجود همه این تمهیدات، همچنان حلیم فروشی های غیرمجاز در سطح همه شهر ها وجود دارند و انگار این شغل پرسود خیلی ها را وسوسه می کند که به هرگونه شده است حلیم را به دست مردم برسانند؛ حالا می خواهد بهداشتی باشد یا غیربهداشتی. رییس اتحادیه فروشندگان آش، حلیم، کباب و غذاهای سنتی پایتخت کشور عزیزمان ایران در این باره به فروش حلیم تهیه شده است از سیراب شیردان فاسد، کاه و خوراک دام در پایتخت کشور عزیزمان ایران اشاره کرده و می گوید: «به علت استقبال مردم از حلیم در ایام ماه مبارک رمضان، عده ای سودجو این حلیم ها را با قیمت پایین تری می فروشند که استاندارد نیست.

پخت حلیم در گاوداری!

«حسین محمدی» با بیان اینکه افراد سودجو این روز ها بهداشت و سلامت خانواده را با پول معاوضه می کنند، در گفت: وگو با «قانون» اظهار می دارد: گزارش های مستندی داریم که اکنون آش، حلیم و آش شله قلمکار به صورت فله ای و گسترده در گاوداری ها، کارگاه های صنعتی، سوله ها و محوطه های باز تهیه می شود که مرکز آن نیز، واحدهایی در کرج، قزوین، ورامین و … هست. این حلیم ها نیز بعد از تولید در هر کجایی که افراد بتوانند بساط کنند، فروخته می شود. به گفته محمدی، این حلیم های بی کیفیت و غیر بهداشتی در واحدهای ساندویچی، سبزی خرد کنی، آبلیمو فروشی، بنگاه های املاک و حتی تعویض روغنی به اسم حلیم خانگی عرضه می شود. وی با تاکید بر اینکه مهم نیست حلیم را با کنجد و دیگر مواد تزیین کنند یا با چه ظاهر شیکی به مشتری بفروشند، می افزاید: مهم این است که حلیم چگونه در کجا تهیه می شود و مواد به کار رفته در آن چیست. به همین دلایل او به مردم توصیه می کند حلیم ها را فقط از مراکز مجاز خریداری کنند. واحد های مجاز فروش حلیم و آش نیز با بنرهای متحد الشکل، همراه با شماره عاملیت فروش، پروانه کسب و کد بهداشتی هستند و مردم می توانند از این طریق، واحدهای مجاز را شناسایی کنند.

حلیم ۱۵۰۰ تومانی!

رییس اتحادیه پزندگان غذاهای سنتی پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به بعضی تبلیغات عرضه آش و حلیم در اینترنت با قیمت های بسیار نازل، اظهار می دارد: گاهی تبلیغ حلیم کیلویی ۱۵۰۰ تومان نیز می شود که بسیار خطرناک هست. در حالی که قیمت تمام شده است جهت پخت یک کیلو حلیم حداقل ۱۰ هزار تومان هست، چگونه می شود حلیم را کیلویی ۱۵۰۰ تومان عرضه کرد؟ این نشان می دهد که حتما از مواد غیرمجاز در تهیه حلیم استفاده شده است هست. وی با بیان اینکه در طبخ حلیم های غیر مجاز، از انواع مواد شیمیایی، اسانس ها و مواد رنگی استفاده می شود، تصریح می کند: افراد سودجو، اسانس روغن حیوانی و کره گیاهی را در حلیم های ارزان قیمت استفاده می کنند و سود بیشتری را به جیب می زنند که باید شهروندان بسیار مراقب باشند. وی با تاکید مجدد بر اینکه شهروندان حتما حلیم را از واحدهای صنفی مجاز که دارای شماره ثبت و مجوز رسمی عرضه آش و حلیم هستند، تهیه کنند، می گوید: حلیمی که شهروندان از مراکز غیرمجاز تهیه می کنند، الزاما آلوده نیست و احتمال دارد که مسئله بهداشتی نیز نداشته باشد، ولی از آنجا که نظارتی بر آن ها وجود ندارد، ممکن است کیفیت آن را پایین بیاورند؛ در حالی که در مراکز مجاز عرضه حلیم، نظارت وجود دارد و آن ها نمی توانند هر نوع حلیمی را به دست مشتری بدهند.

حلیم سالم را با چه قیمتی بخریم؟

قیمت حلیم با توجه به شهر و منطقه ای که به فروش می رسد و حتی با توجه به انصاف فروشنده، اوج و پایین می شود، ولی اگر حلیم را از مراکز مجاز خریداری کنید، قیمت ها بسیار به همدیگر نزدیک هست. رییس اتحادیه پزندگان غذاهای سنتی پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به اینکه قیمت رسمی حلیم و آش با کیفیت در سال ۹۶ به تمامی واحد ها ابلاغ شده است هست، اظهار می دارد: با توجه به زیاد کردن حدود هشت درصدی قیمت اقلام و مواد اولیه، قیمت عرضه آش و حلیم در ماه مبارک رمضان، اندکی زیاد کردن یافته هست. مواد اولیه از قبیل: گوشت، روغن، شکر، گندم، هزینه کارگری و حامل های انرژی نسبت به سال گذشته تقریبا هشت درصد گران شده است هست. تمام واحدهای مجاز به عرضه آش و حلیم در سطح شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با یک بنر متحد الشکل که روی آن نوشته شده است «عاملین فروش غذاهای سنتی با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و اتحادیه»، از سایر واحدهای عرضه مشخص می شوند. این واحد ها به صورت تخصصی از سال ها آش و حلیم می پزند و عرضه می کنند و سایر واحدهای عرضه غیربهداشتی و غیرمجاز هستند. وی با بیان اینکه مردم آش و حلیم ماه رمضان خود را از واحدهای غیرمجاز تهیه نکنند، گفت: آش و حلیم واحدهای غیربهداشتی و غیرمجاز تهران، با کیفیت پایین در اطراف پایتخت کشور عزیزمان ایران تهیه و در بین این واحدهای غیرمجاز که اکثرا ساندویچی ها هستند، توزیع می شود. وی با بیان اینکه هر پرس آش و حلیم با مخلفات در ایام ماه مبارک رمضان با قیمت هشت هزار تومان عرضه خواهد شد، گفت: شهروندان می توانند تخلفات را به شماره تلفن ۷۷۶۳۹۶۵۸ اطلاع دهند.

هر ارزانی بی حکمت نیست

این روز ها بساط دیگ و ملاقه و اجاق دم افطار، نظر هر عابری را به خود جلب می کند؛ بساط هایی که دنبال مشتری هستند و آش و حلیم دست ارزش می دهند. بازارشان نیز حسابی داغ هست، ولی کیست که نزدیک افطار به دنبال اسناد بهداشتی باشد؟ اصلا چه فرقی می کند؛ حلیم، حلیم هست، حالا چه در مغازه فلان کباب فروشی یا سوپری بار گذاشته شود یا اینکه روی گاری کنار هوا آب که بوی فاضلابش از چند متری مشام را می آزارد. هر چه باشد قیمتش با موجودی جیب زیاد مشتری ها جور در می آید و کیفیت آن نیز اصلا جهت مشتری مهم نیست. این درشرایطی است که در بعضی مراکز غیرمجاز عرضه حلیم، کیفیت مواد اولیه تولید حلیم را پایین می آورند و شهروندان باید نسبت به آن حساسیت داشته باشند. به عنوان نمونه بلغور یا روغن را با قیمت و کیفیت پایین تر و گوشت را نیز با کیفیت پایین تر تهیه می کنند. کارشناسان بهداشت تاکید می کنند اگر مردم احساس کردند که بو یا مزه حلیم، حتی کمی متفاوت با حلیم طبیعی هست، از خریدن آن خودداری کنند. عالی ترین راه جهت مقابله با سودجویی های افراد از نیاز شهروندان در ماه رمضان نیز این است که در وهله اول، خود مردم از خرید این مواد خوراکی غیراستاندارد خودداری کنند و در وهله دوم، باید سطح نظارت ها چه در سطح تولید و چه در سطح عرضه زیاد شود و تعداد ناظران نیز زیاد کردن یاید.

قیمت عرضه آش و حلیم در ماه مبارک رمضان امسال

منبع:روزنامه قانون
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: ایران | غیرمجاز | ماه رمضان | ماه رمضان | حلیم | افطاری | حلیم با سیرابی | بهداشت

حلــيم با طعم سيرابي!

حلــيم با طعم سيرابي!

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog